Ferencsik bérlet / 5.
Wolfgang Amadeus MOZART: C-dúr („Linzi”) szimfónia, K. 425
Antonio PASCULLI: Versenymű oboára és zenekarra, Donizetti La Favorita (A kegyencnő) című operájának témái témája nyomán
***
Franz SCHUBERT: Rosamunde – nyitány, D 644
Franz SCHUBERT: 5. (B-dúr) szimfónia, D 485
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel és oboán közreműködik: François Leleux
Az oboa karcsú hangja akkor is gyönyörűséget okoz, ha a szólista virtuóz figurációkat játszik, de akkor is, ha szélesen éneklő dallamok követik egymást. A világhírű francia művész, François Leleux muzsikálását hallgatva mindkettőben részünk lehet, amikor megszólal Antonio Pasculli Donizetti La Favorita (A kegyencnő) című operájának témái nyomán komponált Oboaversenye. Leleux, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar közönségének egyik kedvence nemcsak fúvós fenomén, kiváló kiváló karmester is. A Ferencsik bérlet záróestjén Mozart C-dúr („Linzi”) szimfóniáját, Schubert Rosamunde-nyitányát és 5. (B-dúr) szimfóniáját hallhatjuk vezényletével.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar évek óta visszajáró, mindig örömmel várt vendégművésze François Leleux: a sokoldalú francia muzsikus nemcsak a világ egyik legjobb oboása, de kiváló karmester is, és budapesti fellépésein mindig mindkét minőségében örömöt szerez az NFZ közönségének. Hangszeres előadóként ezúttal a 19. században született, de már a 20.-ban elhunyt olasz oboavirtuóz, Antonio Pasculli művét szólaltatja meg: az Oboaverseny, amelyet a zeneszerző romantikus honfitársa, Donizetti La Favorita (A kegyencnő) című operájának témáira írt, természetesen nemcsak arra ad alkalmat a szólistának, hogy hangszeres bravúrok sorát mutassa be, de arra is, hogy az olasz bel canto szellemében megénekeltesse hangszerét. Karmesterként François Leleux az első részben Mozart C-dúr, „Linzi” szimfóniáját, a másodikban Schubert Rosamunde-nyitányát és 5. (B-dúr) szimfóniáját vezényli. Üde és energikus pillanatok sokaságára számíthatnak tehát, akik a Zeneakadémiára látogatnak ezen az estén.
*****
A Ferencsik bérlet hangversenyei a 2025/2026-os évadban is elsősorban a bécsi klasszikusok kedvelői számára kínálnak élményekben gazdag órákat. Joseph Haydntól meghallgathatjuk a 87., A-dúr szimfóniát, a C-dúr notturnót, az „Óra”-szimfóniát és a G-dúr hegedűversenyt. Mozart művei közül elhangzik a 4., Esz-dúr kürtverseny, majd az utolsó előtti estén egy teljes koncertnyi zene: a Don Giovanni-nyitány, a c-moll zongoraverseny és a „nagy” g-moll szimfónia, végül a bérlet záróeseményén a Linzi szimfónia. Beethovent a 2. szimfónia képviseli a harmadik koncert műsorán.
Ugyanakkor a legnagyobbakat körülveszik a kevésbé ismert komponisták közül a kor zenei köznyelvét beszélő alkotók is. Ennek jegyében szólal meg Albrechtsberger és Hummel zenéje, de hallhatunk művet a Philipp Emanuel Bachhal azonos generációt képviselő, angol Boyce vagy a Mozarttal egy évben született svéd Kraus terméséből is. Az utolsó koncerten a 19. század felé tágítja a tájékozódás körét az olasz Pasculli Donizetti-témára írt oboaversenye, valamint Schubert Rosamunde-nyitánya és 5. szimfóniája.
A bérlet olyan hangszeres szólistákat vonultat fel, mint a trombita mágusa, Boldoczki Gábor, a kürtös ifj. Gál László, a kiváló francia hegedűvirtuóz, Chouchane Siranossian, a zongoraművész Berecz Mihály, az utolsó koncerten pedig François Leleux szokása szerint nemcsak vezényel, oboajátékában is gyönyörködhetünk. A két koncertet is vezénylő Vashegyi György mellett olyan kiváló régizene-specialista karmesterekkel találkozhatunk, mint az ausztrál Benjamin Bayl és az olasz Andrea Marcon.