Kocsis bérlet / 2.
LISZT Ferenc: Orpheusz – szimfonikus költemény, S. 98
Edvard GRIEG: a-moll zongoraverseny, op. 16
***
Richard STRAUSS: Ein Heldenleben (Hősi élet) – szimfonikus költemény, op. 40
Balog József zongora
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Lawrence Foster
Az évad egyik kiemelkedő eseményének ígérkezik a nemzetközi karmestertársadalom szenior korosztályát képviselő, világhírű amerikai maestro, Lawrence Foster vendégszereplése. A román szülőktől származó muzsikus már többször vezényelte a Nemzeti Filharmonikus Zenekart, és valamennyi látogatása alkalmával lelkes sikert aratott. Szinte „hazatér” tehát az együtteshez, ez alkalommal három romantikus remekművet dirigálva. Liszt békés-idilli Orpheusza és Richard Strauss heroizmust öniróniával váltogató, nagyszabású Hősi élete a szimfonikus költemény fejlődésének két stációját mutatja be, a kettő között pedig a 19. század egyik legnépszerűbb zongoraversenyét, Grieg szenvedélyes a-moll koncertjét szólaltatja meg Balog József, az egyik legsokoldalúbb hazai pianista.
Akadnak művészek – karmesterek és szólisták egyaránt – akikkel a Nemzeti Filharmonikus zenekar az utóbbi évek során kivételesen gyümölcsöző kapcsolatot épített ki. A közönség újra és újra nagy szeretettel fogadta e muzsikusok fellépéseit, és az együttes is örömmel várja visszatérésüket. Ilyen kitüntetett jelentőségű együttműködés alakult ki a zenekar és Lawrence Foster között. Bár az amerikai karmester 1941-ben Los Angelesben látta meg a napvilágot, szülei román emigránsok voltak, így nem csoda, hogy munkássága során többször is tanúságot tett a régió zenéje iránti érdeklődéséről, magyar és román zenét (többek közt Bartók, Kodály, Ligeti, Enescu műveit) is szívesen vezényelve.
*****
A Kocsis bérlet hangversenyein főként 19. századi remekművek szólalnak meg, legnagyobbrészt a romantikus zeneirodalom képviseletében. E koncertek mindegyikén felhangzik egy-egy nagyformátumú, reprezentatív opus: Muszorgszkij Egy kiállítás képei című ciklusa Ravel hangszerelésében, Richard Strauss szimfonikus költeménye, a Hősi élet, Saint-Saëns „Orgona”-szimfóniája, Rossini Stabat Matere és Brahms 3. szimfóniája.
Az összképet olyan kompozíciók színesítik, mint Smetana Eladott menyasszony-nyitánya, Liszt szimfonikus költeménye, az Orpheusz, Bizet I. Arles-i lány-szvitje. A bérlet versenymű-kínálata nagy slágereket (Csajkovszkjij: b-moll zongoraverseny, Grieg: a-moll zongoraverseny) éppúgy tartalmaz, mint olyan értékeket, amelyekre érdemes felhívni a figyelmet (Saint-Saëns a-moll gordonkaversenye és g-moll zongoraversenye). De nemcsak romantika és nemcsak 19. századi zene szólal meg ezeken az estéken: hallhatjuk Debussy szimfonikus prelűdjét, az Egy faun délutánját, Mozart művei közül megismerkedhetünk a d-moll Kyriével és a szvittel, amely Thamos, Egyiptom királya című operájából készült.
A szólisták közül Magyar Valentin és Balog József a közönség hazai zongorista-kedvencei, gyönyörködhetünk Selene Zanetti, Francesco Demuro, Schöck Atala és Bretz Gábor hangjában, de fellép a világhírű francia csellista, Aurélien Pascal és az ünnepelt orosz zongoravirtuóz, Alexander Malofeev is. A karmesterek nemzetközi sztárok: Carlo Montanaro, Lawrence Foster, Jean-Claude Casadesus, Pier Giorgio Morandi. Az utolsó hangversenyt a főzeneigazgató, Vashegyi György vezényli.