HUMMEL, HAYDN, MOZART, BOYCE – BENJAMIN BAYL
Mikor
2025. október 16., csütörtök
19:30-tólvárhatóan 21:20-ig
Hol
Zeneakadémia,
Budapest
Jegyek
10 000 Ft, 8 500 Ft, 7 500 Ft, 6 000 Ft
Jegyvásárlás


HUMMEL, HAYDN, MOZART, BOYCE – BENJAMIN BAYL

Ferencsik bérlet / 2.

Benjamin Bayl karmester

Johann Nepomuk HUMMEL: B-dúr nyitány, op.101
Joseph HAYDN: C-dúr notturno, no. 5 Hob. II:29
Wolfgang Amadeus MOZART: 4. (Esz-dúr) kürtverseny, K. 495
***
William BOYCE: 5. (D-dúr) szimfónia
Joseph HAYDN: 101. (D-dúr, „Az óra”) szimfónia, Hob. I:101

Ifj. Gál László kürt
Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Benjamin Bayl

Haydn ritkán megszólaló C-dúr notturnója és nagyon is népszerű Óra-szimfóniája, valamint Mozart 4., Esz-dúr kürtversenye képviseli a bécsi klasszika nagyjait a Ferencsik bérlet második estjén. A koncertet bevezető B-dúr nyitány szerzője, a Beethovennél nyolc évvel fiatalabb Hummel mind Mozarttól, mind Haydntól órákat vett. A koncert különlegessége, a brit William Boyce 5. (D-dúr) szimfóniája olyan szerző műve, aki a klasszikát előkészítő Philipp Emanuel Bach kortársaként nemcsak Mozartnál, Haydnnál is jóval korábban, 1711-ben született. A Nemzeti Filharmonikusokat vezénylő holland-ausztrál Benjamin Bayl járatos a historikus előadásmódban, a kürtversenyt ifj. Gál László tolmácsolja.

A közhiedelem szerint Beethoven az egyetlen olyan zeneszerző, akit a hallásvesztés tragikus csapása sújtott, és aki ennek ellenére tovább komponált. Valójában azonban a cseh Smetana, a francia Fauré és a brit Vaughan Williams is osztozott a Fidelio szerzőjének sorsában. Hozzájuk hasonlóan megsüketülése ellenére folytatta az alkotómunkát a brit William Boyce, Philipp Emanuel Bach kortársa, akinek 5. (D-dúr) szimfóniája a Ferencsik bérlet második hangversenyének különlegessége. A historikus előadópraxisban nagy tapasztalattal rendelkező holland-ausztrál Benjamin Bayl vezényletével a Nemzeti Filharmonikus Zenekar ezen az estén két Haydn-művet is megszólaltat: a C-dúr notturno ritkán hallható alkotás, a 101. (D-dúr, „Az óra”) szimfónia azonban a zeneszerző legnépszerűbb darabjainak egyike. Mozart 4., Esz-dúr kürtversenye ifj. Gál László hangszerén csendül fel, az ismert és ismeretlen alkotásokat kellemes arányban vegyítő programot pedig Mozart és Haydn tanítványa, Johann Nepomuk Hummel B-dúr nyitánya vezeti be.

*****

A Ferencsik bérlet hangversenyei a 2025/2026-os évadban is elsősorban a bécsi klasszikusok kedvelői számára kínálnak élményekben gazdag órákat. Joseph Haydntól meghallgathatjuk a 87., A-dúr szimfóniát, a C-dúr notturnót, az „Óra”-szimfóniát és a G-dúr hegedűversenyt. Mozart művei közül elhangzik a 4., Esz-dúr kürtverseny, majd az utolsó előtti estén egy teljes koncertnyi zene: a Don Giovanni-nyitány, a c-moll zongoraverseny és a „nagy” g-moll szimfónia, végül a bérlet záróeseményén a Linzi szimfónia. Beethovent a 2. szimfónia képviseli a harmadik koncert műsorán.

Ugyanakkor a legnagyobbakat körülveszik a kevésbé ismert komponisták közül a kor zenei köznyelvét beszélő alkotók is. Ennek jegyében szólal meg Albrechtsberger és Hummel zenéje, de hallhatunk művet a Philipp Emanuel Bachhal azonos generációt képviselő, angol Boyce vagy a Mozarttal egy évben született svéd Kraus terméséből is. Az utolsó koncerten a 19. század felé tágítja a tájékozódás körét az olasz Pasculli Donizetti-témára írt oboaversenye, valamint Schubert Rosamunde-nyitánya és 5. szimfóniája.

A bérlet olyan hangszeres szólistákat vonultat fel, mint a trombita mágusa, Boldoczki Gábor, a kürtös ifj. Gál László, a kiváló francia hegedűvirtuóz, Chouchane Siranossian, a zongoraművész Berecz Mihály, az utolsó koncerten pedig François Leleux szokása szerint nemcsak vezényel, oboajátékában is gyönyörködhetünk. A két koncertet is vezénylő Vashegyi György mellett olyan kiváló régizene-specialista karmesterekkel találkozhatunk, mint az ausztrál Benjamin Bayl és az olasz Andrea Marcon.

100 évesek vagyunk