MASSENET: LA VIERGE (A SZŰZ) – oratórium négy jelenetben, egy szünettel, francia nyelven
Mikor
2026. április 29., szerda
19:30-tólvárhatóan 21:20-ig
Hol
Pesti Vigadó,
Budapest
Jegyek
6 500 Ft, 5 500 Ft
Jegyvásárlás


MASSENET: LA VIERGE (A SZŰZ) – oratórium négy jelenetben, egy szünettel, francia nyelven

Pászti bérlet / 4.

Vashegyi György karmester

Jules MASSENET: La Vierge (A szűz) – magyarországi bemutató
oratórium négy jelenetben, egy szünettel, francia nyelven

La Vierge Aude Extrémo

Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)
Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Vashegyi György

A Pászti bérlet utolsó hangversenye – akárcsak a 2025/2026-os évad számos más koncertje – ismét izgalmas különlegességet kínál. A Nemzeti Énekkar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar előadásában, a világhírű francia mezzoszoprán, Aude Extrémo szólójával magyarországi bemutatóként hangzik fel a Manon és a Werther szerzője, Jules Massenet 1880-ban bemutatott oratóriuma, a La Vierge (A Szűz), amely Mária életét kíséri végig az angyali üdvözlettől a kánai menyegzőn és nagypénteken át a mennybemenetelig. A francia szövegű előadást a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, a francia zenetörténet mellőzött remekei felé kitüntetett érdeklődéssel forduló Vashegyi György vezényli.

A Nemzeti Filharmonikusok 2025/2026-os évadjának műsorában fontos szerepet játszanak a zenetörténet felfedezésre érdemes, ritkán megszólaló értékei, közöttük különleges hangsúllyal a francia romantika néhány izgalmas alkotása. Ezek egyike a mindenekelőtt nagy sikerű operáiról (Manon, Werther) ismert Jules Massenet (1842–1912) La Vierge (A Szűz) című oratóriuma, amelyet szerzője harmincnyolc évesen komponált, s amelyet a párizsi Opera közönsége hallhatott először, 1880 májusában. A „szent legenda” (ez az alkotás pontos műfajmegjelölése) Mária életét beszéli el az angyali üdvözlettől a kánai menyegzőn és nagypénteken át a mennybemenetelig. A mű magyarországi bemutatóként, négy jelenetben, egy szünettel, francia nyelven hangzik el a Pászti bérlet negyedik hangversenyén. A Nemzeti Énekkar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar produkciójának szólistája a világhírű francia mezzoszoprán, Aude Extrémo, a karmester Vashegyi György, aki a régi zene mellett hosszú ideje a francia zenekultúra méltatlanul mellőzött remekműveinek is kitüntetett figyelmet szentel.

*****

A Nemzeti Énekkar elődje, a Magyar Állami Énekkar alapítójának és egykori vezetőjének nevét viselő Pászti bérlet nem meglepő módon a vokális zene gazdag lelőhelye, legyen szó a cappella kórusokról vagy oratorikus remekművekről, hazai vagy külföldi kompozíciókról, régi zenéről vagy kortárs alkotásokról.

A sorozat első estje a Nemzeti Énekkart negyedszázadon át karigazgatóként irányító, 2025-ben 80 éves Antal Mátyás koncertje, amelyen Haydn – sorszámával az ünnepelt éveinek számára utaló – 80. szimfóniája után két legendás remekmű, Bartók Cantata profanája és Stravinsky Zsoltárszimfóniája hangzik fel. Olasz utazásra invitálja a zenehallgatókat a bérlet második hangversenyén a karigazgató, Somos Csaba, Bettinelli, Clausetti, Lauridsen, Dove, Jeths és Beischer-Matyó Tamás műveivel. Ebben a műsorban hol a szerzők olaszok, hol a tematika utal Itáliára.

A harmadik koncert ismét jubileumról emlékezik meg, ám az ünnepelt ezúttal maga a Nemzeti Énekkar, amely fennállásának 40. évfordulója alkalmából szólaltatja meg – ismét karigazgatója, Somos Csaba vezényletével – Brahms és Mendelssohn műveit: az előbbitől A Sors dalát, az utóbbitól a Hör’ mein Bitten himnuszt és a nagyszabású 2. szimfóniát, a ritkán hallható Dicsőítő éneket. A szólisták: Pasztircsák Polina, Horti Lilla és Brickner Szabolcs.

A bérlet befejező eseménye igazi szenzáció. A Nemzeti Filharmonikusok 2025/2026-os évadja számos különlegességet vonultat fel, ezek egyike Massenet La Vierge – A Szűz – című oratóriuma, amely magyarországi bemutatóként hangzik fel Vashegyi György vezényletével. A címszerepben a kiváló francia mezzoszoprán, Aude Extremo lép pódiumra.

100 évesek vagyunk