Pászti bérlet / 3.
Johannes BRAHMS: Schicksalslied (A Sors dala), op. 54
Felix MENDELSSOHN: Hör’ mein Bitten, WoO 15
***
Felix MENDELSSOHN: 2. (B-dúr, „Dicsőítő ének” – „Lobgesang”), szimfónia, op. 52
Pasztircsák Polina szoprán
Horti Lilla szoprán
Brickner Szabolcs tenor
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Somos Csaba
40 éves Magyarország egyik legjelentősebb hivatásos kórusa, a Nemzeti Énekkar, amelyet 1986-ban Pászti Miklós alapított, s amelynek művészi munkáját 2016 óta Somos Csaba irányítja. Karigazgatója vezényletével az énekkar a Pászti bérlet második estjén ünnepi hangversenyt ad, a programon egy Brahms- és két Mendelssohn-művel. A Schicksalslied, a Hör mein Bitten himnusz és a Lobgesang alcímmel is ismert II. szimfónia csupa olyan remekmű, amelyet ritkán hallunk, s amely méltó a felelevenítésre. Az est közreműködője a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a szólisták, Pasztircsák Polina, Horti Lilla és Brickner Szabolcs a hazai énekestársadalom kiemelkedő képviselői.
A 2025/2026-os évadban a Nemzeti Filharmonikusok Pászti bérletének hangversenyei között két jubileumi koncert is helyet kapott: miután október végén köszöntöttük egykori karigazgatónkat, a 80 éves Antal Mátyást, márciusban annak érkezik el az ideje, hogy maga a kórus fújja el az ünnepi torta gyertyáit, szám szerint negyvenet. Pászti Miklós zeneszerző-karnagy 1986-ban alapította – akkor még Állami Énekkar néven – a kórust, amely később negyedszázadon át Antal Mátyás irányításával működött, 2016 óta pedig Somos Csaba karigazgatói vezetésével készül fel önálló estjeire és azokra a koncertekre, amelyeken a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral közös produkciókban lép pódiumra. Az ünnepi koncert Brahms–Mendelssohn-műsorán ritkán hallható remekművek szólalnak meg, amelyekben a kórus fontos szerepet játszik. Az est fényét emeli a Nemzeti Filharmonikus Zenekar közreműködése, a szólisták Pasztircsák Polina, Horti Lilla és Brickner Szabolcs személyében a hazai énekes társadalom kiemelkedő képviselői.
*****
A Nemzeti Énekkar elődje, a Magyar Állami Énekkar alapítójának és egykori vezetőjének nevét viselő Pászti bérlet nem meglepő módon a vokális zene gazdag lelőhelye, legyen szó a cappella kórusokról vagy oratorikus remekművekről, hazai vagy külföldi kompozíciókról, régi zenéről vagy kortárs alkotásokról.
A sorozat első estje a Nemzeti Énekkart negyedszázadon át karigazgatóként irányító, 2025-ben 80 éves Antal Mátyás koncertje, amelyen Haydn – sorszámával az ünnepelt éveinek számára utaló – 80. szimfóniája után két legendás remekmű, Bartók Cantata profanája és Stravinsky Zsoltárszimfóniája hangzik fel. Olasz utazásra invitálja a zenehallgatókat a bérlet második hangversenyén a karigazgató, Somos Csaba, Bettinelli, Clausetti, Lauridsen, Dove, Jeths és Beischer-Matyó Tamás műveivel. Ebben a műsorban hol a szerzők olaszok, hol a tematika utal Itáliára.
A harmadik koncert ismét jubileumról emlékezik meg, ám az ünnepelt ezúttal maga a Nemzeti Énekkar, amely fennállásának 40. évfordulója alkalmából szólaltatja meg – ismét karigazgatója, Somos Csaba vezényletével – Brahms és Mendelssohn műveit: az előbbitől A Sors dalát, az utóbbitól a Hör’ mein Bitten himnuszt és a nagyszabású 2. szimfóniát, a ritkán hallható Dicsőítő éneket. A szólisták: Pasztircsák Polina, Horti Lilla és Brickner Szabolcs.
A bérlet befejező eseménye igazi szenzáció. A Nemzeti Filharmonikusok 2025/2026-os évadja számos különlegességet vonultat fel, ezek egyike Massenet La Vierge – A Szűz – című oratóriuma, amely magyarországi bemutatóként hangzik fel Vashegyi György vezényletével. A címszerepben a kiváló francia mezzoszoprán, Aude Extremo lép pódiumra.