KRAUS, HAYDN, BEETHOVEN – ANDREA MARCON
Mikor
2026. február 18., szerda
19:30-tólvárhatóan 21:20-ig
Hol
Zeneakadémia,
Budapest
Jegyek
10 000 Ft, 8 500 Ft, 7 500 Ft, 6 000 Ft
Jegyvásárlás


KRAUS, HAYDN, BEETHOVEN – ANDREA MARCON

Ferencsik bérlet / 3.

Andrea Marcon karmester

Joseph Martin KRAUS: c-moll szimfónia
Joseph HAYDN: G-dúr hegedűverseny, Hob. VIIa:4
***
Ludwig van BEETHOVEN: 2. (D-dúr) szimfónia, op. 36

Chouchane Siranossian hegedű
Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Andrea Marcon

A svéd Mozart-kortárs, Joseph Martin Kraus c-moll szimfóniájával kezdődik, Joseph Haydn elegáns és elokvens G-dúr hegedűversenyével folytatódik, majd a szünet után Beethoven életkedvet árasztó 2. szimfóniájával zárul a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Ferencsik bérletének harmadik estje. Mindhárom mű a klasszikus stílust képviseli, és az, hogy az egyik nem Bécshez, hanem a messzi Északhoz kötődik – ráadásul ritkaság –, csak izgalmasabbá teszi a válogatást. Izgalmas az előadógárda is, hiszen a karmester a nemzetközi régizenei interpretációs gyakorlat nagynevű képviselője, a Venice Baroque alapítója, Andrea Marcon, a versenymű szólistája pedig az örmény származású francia virtuóz, Chouchane Siranossian.

Milyen lehet egy klasszikus mű, ha nem bécsi, még csak nem is osztrák, hanem svéd zeneszerző írja? Megtudhatjuk a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Ferencsik bérletének harmadik estjén, amelyen a nagyszerű olasz vendégkarmester, a Venice Baroque alapítójaként és vezetőjeként világhírűvé lett Andrea Marcon bevezetőül Joseph Martin Kraus c-moll szimfóniáját vezényli. Az igazat megvallva a zeneszerző nem svédnek, hanem németnek született, de huszonegy évesen Svédországba költözött, és ott is halt meg harminchat éves korában. A figyelmesebbeknek feltűnhetett, hogy majdnem pontosan annyi évet élt, mint A varázsfuvola szerzője, és még nagyobb a meglepetés, ha hozzátesszük, hogy ugyanabban az évben, 1756-ban született, mint halhatatlan kortársa. Nem csoda, ha így emlegetik: „a svéd Mozart”. A műsor második számaként az örmény származású, francia virtuóz, Chouchane Siranossian hangszerén csendül fel Haydn G-dúr hegedűversenye, a szünet után pedig a bécsi klasszikát tetőző mester, Beethoven derűtől kicsattanó 2. szimfóniája zárja a koncertet.

*****

A Ferencsik bérlet hangversenyei a 2025/2026-os évadban is elsősorban a bécsi klasszikusok kedvelői számára kínálnak élményekben gazdag órákat. Joseph Haydntól meghallgathatjuk a 87., A-dúr szimfóniát, a C-dúr notturnót, az „Óra”-szimfóniát és a G-dúr hegedűversenyt. Mozart művei közül elhangzik a 4., Esz-dúr kürtverseny, majd az utolsó előtti estén egy teljes koncertnyi zene: a Don Giovanni-nyitány, a c-moll zongoraverseny és a „nagy” g-moll szimfónia, végül a bérlet záróeseményén a Linzi szimfónia. Beethovent a 2. szimfónia képviseli a harmadik koncert műsorán.

Ugyanakkor a legnagyobbakat körülveszik a kevésbé ismert komponisták közül a kor zenei köznyelvét beszélő alkotók is. Ennek jegyében szólal meg Albrechtsberger és Hummel zenéje, de hallhatunk művet a Philipp Emanuel Bachhal azonos generációt képviselő, angol Boyce vagy a Mozarttal egy évben született svéd Kraus terméséből is. Az utolsó koncerten a 19. század felé tágítja a tájékozódás körét az olasz Pasculli Donizetti-témára írt oboaversenye, valamint Schubert Rosamunde-nyitánya és 5. szimfóniája.

A bérlet olyan hangszeres szólistákat vonultat fel, mint a trombita mágusa, Boldoczki Gábor, a kürtös ifj. Gál László, a kiváló francia hegedűvirtuóz, Chouchane Siranossian, a zongoraművész Berecz Mihály, az utolsó koncerten pedig François Leleux szokása szerint nemcsak vezényel, oboajátékában is gyönyörködhetünk. A két koncertet is vezénylő Vashegyi György mellett olyan kiváló régizene-specialista karmesterekkel találkozhatunk, mint az ausztrál Benjamin Bayl és az olasz Andrea Marcon.

100 évesek vagyunk