ALBRECHTSBERGER, HAYDN, HUMMEL – BOLDOCZKI GÁBOR
Mikor
2025. október 15., szerda
19:30-tólvárhatóan 21:30-ig
Hol
Zeneakadémia,
Budapest
Jegyek
10 000 Ft, 8 500 Ft, 7 500 Ft, 6 000 Ft
Jegyvásárlás


ALBRECHTSBERGER, HAYDN, HUMMEL – BOLDOCZKI GÁBOR

Ferencsik bérlet / 1.

Vashegyi György karmester

Johann Georg ALBRECHTSBERGER: Sei sonate – Sonata terza in a, Opera X.
Joseph HAYDN: 87. (A-dúr) szimfónia, Hob. I:87
Johann Nepomuk HUMMEL: Esz-dúr trombitaverseny, S. 49
***
Johann Georg ALBRECHTSBERGER: Sei sonate – Sonata quarta in e, Opera X.
Johann Nepomuk HUMMEL: d-moll mise, op. 111

Boldoczki Gábor trombita
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)

Vezényel: Vashegyi György

A bécsi klasszikus stílus tájain barangoló Ferencsik bérlet első koncertjén a legnagyobbakat Haydn 87., A-dúr szimfóniája, a kismestereket a Haydn-kortárs Albrechtsberger műhelyéből a Sei sonate két darabja, a Beethovennél nyolc évvel fiatalabb Hummeltől az Esz-dúr trombitaverseny és a d-moll mise képviseli. Az est zeneszerzői mind ismerték és becsülték egymást: Hummel Haydntól is, Albrechtsbergertől is órákat vett, Albrechtsberger pedig Beethovennek pártfogója, Haydnnak és Mozartnak barátja volt. Ezen a koncerten tehát úgy érezhetjük, a bécsi klasszikusok egyetlen nagy családot alkottak. A Nemzeti Filharmonikus Zenekart és a Nemzeti Énekkart Vashegyi György vezényli, a trombitaverseny szólistája a világhírű virtuóz, Boldoczki Gábor.

A Ferencsik bérlet alapgondolatának megfelelően a sorozat első koncertje – akárcsak a többi – a bécsi klasszikusok terméséből válogat, ám a bérletnek az is fontos szerkesztési elve, hogy ne csak Haydn, Mozart, Beethoven művei szólaljanak meg: találkozzunk a számukra szellemi környezetet teremtő kisebb mesterek műveivel is. Az október 15-i hangverseny műsorának egyik súlyponti műve Haydn kései szimfóniatermésének reprezentánsa, a 87., A-dúr szimfónia, a koncertet záró másik nagy formátumú kompozíció, a d-moll mise azonban Hummel (1778–1837) művészetét képviseli. A Beethovennél nyolc évvel fiatalabb, őt egy évtizeddel túlélő zeneszerző és zongoravirtuóz Mozarthoz hasonlóan csodagyerekként kezdte pályafutását; tehetségét maga Wolfgang Amadeus is oly nagyra tartotta, hogy ingyen vállalta tanítását. Haydn is mestere volt Hummelnek, Beethovenhez pedig barátság fűzte, így mindhárom nagy bécsi klasszikussal kapcsolatban állt, művészete pedig már a romantikába vezet át. Mesterei egyike volt a Haydn-kortárs Albrechtsberger (1736–1809) is, az ő zenéjéből kínál ízelítőt a koncert műsorán a Sei sonate – Hat szonáta – című sorozat két darabja. A Nemzeti Filharmonikus Zenekart és a Nemzeti Énekkart Vashegyi György vezényli, Hummel Esz-dúr trombitaversenyének szólistája korunk egyik legvirtuózabb rézfúvós muzsikusa, Boldoczki Gábor.

******

A Ferencsik bérlet hangversenyei a 2025/2026-os évadban is elsősorban a bécsi klasszikusok kedvelői számára kínálnak élményekben gazdag órákat. Joseph Haydntól meghallgathatjuk a 87., A-dúr szimfóniát, a C-dúr notturnót, az „Óra”-szimfóniát és a G-dúr hegedűversenyt. Mozart művei közül elhangzik a 4., Esz-dúr kürtverseny, majd az utolsó előtti estén egy teljes koncertnyi zene: a Don Giovanni-nyitány, a c-moll zongoraverseny és a „nagy” g-moll szimfónia, végül a bérlet záróeseményén a Linzi szimfónia. Beethovent a 2. szimfónia képviseli a harmadik koncert műsorán.

Ugyanakkor a legnagyobbakat körülveszik a kevésbé ismert komponisták közül a kor zenei köznyelvét beszélő alkotók is. Ennek jegyében szólal meg Albrechtsberger és Hummel zenéje, de hallhatunk művet a Philipp Emanuel Bachhal azonos generációt képviselő, angol Boyce vagy a Mozarttal egy évben született svéd Kraus terméséből is. Az utolsó koncerten a 19. század felé tágítja a tájékozódás körét az olasz Pasculli Donizetti-témára írt oboaversenye, valamint Schubert Rosamunde-nyitánya és 5. szimfóniája.

A bérlet olyan hangszeres szólistákat vonultat fel, mint a trombita mágusa, Boldoczki Gábor, a kürtös ifj. Gál László, a kiváló francia hegedűvirtuóz, Chouchane Siranossian, a zongoraművész Berecz Mihály, az utolsó koncerten pedig François Leleux szokása szerint nemcsak vezényel, oboajátékában is gyönyörködhetünk. A két koncertet is vezénylő Vashegyi György mellett olyan kiváló régizene-specialista karmesterekkel találkozhatunk, mint az ausztrál Benjamin Bayl és az olasz Andrea Marcon.

100 évesek vagyunk