Kocsis bérlet / 1.
Bedřich SMETANA: Az eladott menyasszony – nyitány
Pjotr Iljics CSAJKOVSZKIJ: b-moll zongoraverseny, op. 23
***
Mogyeszt MUSZORGSZKIJ – Maurice RAVEL: Egy kiállítás képei
Magyar Valentin zongora
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Carlo Montanaro
A szláv romantika három arcát villantja fel a Nemzeti Filharmonikusok Kocsis bérletének első hangversenye. A cseh Smetana Eladott menyasszony-nyitánya energia, kedély, népies karakterek gazdag lelőhelye, Csajkovszkij b-moll zongoraversenyében virtuozitás találkozik nagy érzelmekkel, de az Egy kiállítás képei is találkozás színhelye, hiszen az orosz Muszorgszkij nyújt kezet benne a francia Ravelnek, s az eredmény a zenetörténet egyik legbriliánsabban hangszerelt partitúrája. Magyar Valentin a közönség új, nagy favoritja, a gyakran itáliai mesterek remekműveit vezénylő Carlo Montanarót pedig izgalmas lesz ezúttal másfajta repertoár tolmácsaként hallani.
Bedřich Smetana, Dvořák elődje, a cseh nemzeti zene nagy úttörője 1863 és 1866 között írta háromfelvonásos vígoperáját, Az eladott menyasszonyt, amelynek nyitánya önálló hangversenydarabként, saját jogon is gyakran megjelenik a világ nagy zenekarainak koncertprogramjain. Legfőbb erénye sodró lendülete, élénk ritmikája és népies karaktervilága. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar Kocsis bérletét Budapest egyik kedvence, a szenvedélyes zenék hiteles előadója, Carlo Montanaro vezényli.
A műsor második száma, Csajkovszkij b-moll zongoraversenye nagyszerű alkalmat kínál arra, hogy az utóbbi évek egyik legnagyobb magyar zongoraművész felfedezettje, Magyar Valentin megmutassa játékának virtuozitását és érzelemgazdagságát. Végül a második részt kitöltő sikerszám, Muszorgszkij Egy kiállítás képei című zongoraciklusa Ravel zseniális hangszerelésében minden zenekar és karmester boldogító jutalomjátéka, amelyben a színek széles skálájának kibontására éppúgy lehetőség nyílik, mint a változatos karakterábrázolásra. Ha van mű, amelynek esetében nem túlzás a „zenei képeskönyv” meghatározás, akkor ez az a kompozíció!
*****
A Kocsis bérlet hangversenyein főként 19. századi remekművek szólalnak meg, legnagyobbrészt a romantikus zeneirodalom képviseletében. E koncertek mindegyikén felhangzik egy-egy nagyformátumú, reprezentatív opus: Muszorgszkij Egy kiállítás képei című ciklusa Ravel hangszerelésében, Richard Strauss szimfonikus költeménye, a Hősi élet, Saint-Saëns „Orgona”-szimfóniája, Rossini Stabat Matere és Brahms 3. szimfóniája.
Az összképet olyan kompozíciók színesítik, mint Smetana Eladott menyasszony-nyitánya, Liszt szimfonikus költeménye, az Orpheusz, Bizet I. Arles-i lány-szvitje. A bérlet versenymű-kínálata nagy slágereket (Csajkovszkjij: b-moll zongoraverseny, Grieg: a-moll zongoraverseny) éppúgy tartalmaz, mint olyan értékeket, amelyekre érdemes felhívni a figyelmet (Saint-Saëns a-moll gordonkaversenye és g-moll zongoraversenye). De nemcsak romantika és nemcsak 19. századi zene szólal meg ezeken az estéken: hallhatjuk Debussy szimfonikus prelűdjét, az Egy faun délutánját, Mozart művei közül megismerkedhetünk a d-moll Kyriével és a szvittel, amely Thamos, Egyiptom királya című operájából készült.
A szólisták közül Magyar Valentin és Balog József a közönség hazai zongorista-kedvencei, gyönyörködhetünk Selene Zanetti, Francesco Demuro, Schöck Atala és Bretz Gábor hangjában, de fellép a világhírű francia csellista, Aurélien Pascal és az ünnepelt orosz zongoravirtuóz, Alexander Malofeev is. A karmesterek nemzetközi sztárok: Carlo Montanaro, Lawrence Foster, Jean-Claude Casadesus, Pier Giorgio Morandi. Az utolsó hangversenyt a főzeneigazgató, Vashegyi György vezényli.