Kovács – ELMARAD!
Mikor
2021. február 18., csütörtök
19:30-tólvárhatóan 21:20-ig
Hol
Pesti Vigadó,
Budapest
Jegyek
4 000 / 3 500 Ft
ELMARAD!


Kovács – ELMARAD!

Lukács bérlet 3.

Liszt Ferenc Tasso
Liszt Ferenc I. (Esz-dúr) zongoraverseny
Goldmark Károly Falusi lakodalom – szimfónia, op. 26
Balogh Ádám zongora
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Kovács János karmester

A KONCERT ELMARAD!  RÉSZLETEK: https://www.filharmonikusok.hu/jegyek/vasarlasi-informacio/

A KONCERT INGYENES, ONLINE KÖZVETÍTÉSÉRŐL BŐVEBB INFORMÁCIÓ:

https://www.filharmonikusok.hu/koncertek/?helyszin=online

(AZ ONLINE KÖZVETÍTÉSEK MŰSORA ÉS KÖZREMŰKÖDŐI ELTÉRHETNEK AZ EREDETI KONCERT PROGRAMJÁTÓL.)

1849-ben Weimar Goethe születésének századik évfordulóját ünnepelte. Műsorra tűzték a költő Torquato Tasso című drámáját, amelyhez Liszt Ferenctől rendeltek nyitányt. Ihlető forrásul azonban nem a Goethe-dráma szolgált számára, hanem Byron Tasso panasza című költeménye, amely az önkény által elnyomott költő képét rajzolja meg. A mű alapmotívumát Liszt egy velencei útja során jegyezte le, mikor meghallotta, ahogy a gondolások Tasso A megszabadított Jeruzsálemének első sorait éneklik. A nyitányból egy quasi Menuetto középrész beillesztésével 1854-ben készült el a szimfonikus költemény. A komponista Byronon is túllép, hiszen a halála után Rómában megdicsőülő költő képével fejezi be alkotását.

Liszt 1836 és 1856 között összesen ötször dolgozta át az Esz-dúr zongoraversenyt, míg a darab elnyerte végső formáját. Bartók szavaival „…nála található a ciklikus szonátaformának közös témákkal, variációs alapon történő legelső tökéletes megalakítása”. A mű kivételes népszerűségének egyik fő oka a briliáns zongoraszólam,  a tömör forma, a kamarazenei hatásokban is bővelkedő, sziporkázó hangszerelés. Az est szólistája, Balogh Ádám a 2019-es Bartók Világverseny második helyezettje.

A Falusi lakodalom, Goldmark Károly öttételes első szimfóniája a Berlioz és Liszt nevével fémjelzett programszimfónia és szimfonikus költemény szellemében fogant. Az 1875-ben komponált művet egy évvel később Richter János mutatta be Bécsben. Brahms így vélekedett róla: „Ez az ön legjobb darabja, amit eddig alkotott. Tiszta és hibátlan, olyan, mint a Jupiter fejéből teljes fegyverzetében kipattanó Minerva.”

100 évesek vagyunk